Mieli przekazać Ukrainie Gripeny. Nagle wstrzymali decyzję
Szwedzki minister obrony, Pal Jonson, poinformował, że Szwecja postanowi ła zawiesić swój plan przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen. Jako główny powód podał prośbę sojuszników, którzy zasugerowali skupienie się na jednym modelu myśliwców - amerykańskich F-16. Przypominamy, o jakie myśliwce chodziło i jakie mają możliwości.
Jonson, cytowany przez agencję TT, podkreślił, że jednoczesne wprowadzenie dwóch różnych systemów myśliwców mogłoby być problematyczne. Szef resortu obrony Szwecji dodał jednak, że nie wyklucza możliwości, że kwestia dostarczenia Ukrainie samolotów Gripen powróci w przyszłości. Na chwilę obecną, zaznaczył, uwaga strony ukraińskiej skupia się na realizacji programu darowizny F-16.
Szwedzkie Gripeny nie dla Ukrainy?
W ostatni wtorek Jonson spotkał się w Brukseli z ministrami obrony innych krajów, które są członkami koalicji obrony powietrznej Ukrainy. Koalicja ta wspiera Ukrainę, walczącą z rosyjską agresją, poprzez przekazywanie samolotów F-16 od Belgii, Holandii, Danii i Norwegii, a także systemów obrony powietrznej. Pierwsze myśliwce mają trafić na Ukrainę już latem tego roku.
W Szwecji, w trakcie kampanii przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, opozycyjni socjaldemokraci i partia Centrum domagali się przekazania Ukrainie samolotów Gripen. Jesienią ubiegłego roku rząd otrzymał raport na temat potencjalnych skutków takiej darowizny dla szwedzkich zdolności obronnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #32: Co z tym AI w iOS 18, GPT-4o, Panele fotowoltaiczne na torach, Polska gra Manor Lords
Konkluzje zawarte w tym dokumencie nie zostały jednak ujawnione, pod pretekstem tajemnicy. Możliwość przekazania Gripenów Ukrainie stała się bardziej prawdopodobna po wstąpieniu Szwecji do NATO na początku marca tego roku. Ukraińscy piloci już uczestniczyli w próbnych lotach i testach na szwedzkich myśliwcach.
Myśliwce JAS 39 Gripen
Jak już informowaliśmy JAS 39 Gripen to wielozadaniowe maszyny posiadające opinię jednych z najlepszych w swojej kategorii. Myśliwce wyprodukowane przez koncerny Saab i BAE Systems mają długość ok. 14 m i mogą latać z prędkością sięgającą nawet 2 Ma, czyli ok. 2130 km/h. Ich główne uzbrojenie stanowi działo Mauser BK-27 kal. 27 mm. JAS 39 Gripen można też wyposażyć w takie pociski jak np. AIM-9 Sidewinder, IRIS-T 4, AIM-120 AMRAAM, MICA czy AGM-65 Maverick, czy bomby Mark 82.
Z kolei amerykańskie myśliwce F-16, produkowane przez koncern Lockheed Martin mają długość nieco ponad 15 m i mogą poruszać się z prędkością blisko 2450 km/h. Ta maszyna może przenosić ok. 180 rodzajów różnej broni, a jej podstawowe uzbrojenie stanowi działko M61A 20 mm.